Välj en sida
Red velvet cupcakes.

Red velvet cupcakes.

Den amerikanska superkakan – red velvet cake – har fått sitt namn av den sammetslena smaken och den klarröda färgen. Den röda färgen får man till med hjälp av karamellfärg eller rödbetor, men från början ska den ha kommit av att vinägern och yoghurten lockar fram kakaots röda färgämne på ett bra sätt.

Kakan lär ha varit en uppskattad efterrätt på det exklusiva New York-hotellet Waldorf-Astoria runt 1950-talet. Det hemliga receptet läckte enligt legenden ut efter att en gäst varit fräck nog att be om det och fått en saftig nota på köpet. Det är anledningen till att kakan ibland även kallas “500-dollar-cake”.

Det här receptet kommer från min första bok Söta saker, men i den här versionen har jag förvandlat kakan till cupcakes istället. Ungefär 20 stycken sådana får man.

MUFFINS

  • 6 dl vetemjöl
  • 31⁄2 dl strösocker
  • 2 tsk vaniljsocker
  • 1 tsk bikarbonat
  • 2 msk kakao
  • 2 1⁄2 naturell yoghurt
  • 3 1⁄2 dl rapsolja
  • 1 tsk vitvinsvinäger
  • 2 ägg
  • en flaska röd karamellfärg

FROSTING

  • 400 g naturell färskost
  • 1 tsk vaniljsocker
  • ca 5 dl florsocker
  • saft av en halv lime

Blanda mjöl, strösocker, vaniljsocker, bikarbonat och kakao (vill man ha en mer distinkt chokladsmak på kakan kan man använda ytterligare ett par matskedar kakao). Blanda ner yoghurten och oljan. Tillsätt vinäger och ägg (lätt uppvispade) och blanda sist i karamellfärgen. Använd rejält med färg –  smeten ska bli riktigt ceriseröd! Klicka upp smeten i muffinsformar, fyll dem till två tredjedelar ungefär, och grädda i 175 grader i nedre delen av ugnen i ungefär 20 minuter. Låt svalna på galler.

Blanda samman ingredienserna till glasyren. Spritsa över muffinsen eller bred ut ett lager på varje muffins och gör ett vackert mönster i det med hjälp av en gaffel eller en oanvänd kam.

Kommentarer

Pin It on Pinterest