.
Håll i er nu go’vänner, för det här är något så ovanligt som en helt magiskt god kaka som varken innehåller smör, mjölk eller gluten. Den både smakar och ser ut ganska mycket som en sockerkaka, men med fördelen att den blir något saftigare.
.
Smaksättningen bestämmer man själv. Precis som med “vanlig” sockerkaka kan man baka den med allt från rivet apelsinskal till kakao, kardemumma eller göra den ännu festligare med frysta bär eller tärnat äpple. Den här har jag pimpat med underbara vinbär som bidat sin tid i frysen sedan i somras. Så himla gott!
.
- 2 ägg
- 2 dl socker
- 1½ dl mandelmjöl
- 1 dl potatismjöl
- 2 tsk bakpulver
- 2 tsk vaniljpulver eller mald vaniljstång
- 1 dl kokande vatten
- 1 dl frysta bär (till den här hade jag svarta vinbär, men blåbär eller lingon är också hemskt gott)
Vispa ägg och socker. Tillsätt vaniljpulvret och mandelmjölet blandat med potatismjöl och bakpulver. Rör sist ner det kokheta vattnet. Häll i en smord och bröad mindre brödform och strö vinbären jämnt över kakan (de kommer att sjunka ner och lägga sig i botten, som ju sen blir toppen när man vänder på kakan). Tål man varken smör eller ströbröd kan man klä formen med bakplåtspapper eller smörja den med rapsolja och bröa med mandelmjöl. Grädda i ca 30 minuter på 200 graders värme. Låt svalna och skär i skivor.




