Välj en sida

I år infaller påsken lite tidigare än förra året. Den 5:e april är det Skärtorsdag, den 6:e Långfredag och redan den 7:e är det dags för Påskafton. Långledigt för de flesta och framför allt en extra anledning att baka och ställa till med matkalas för dem som gillar sånt. Påsken bryter ju i den den långa kristna fastan (som inleddes efter Fettisdagen) och på själva påskaftonen (då man i kristen tradition firar Jesus uppståndelse) är det okej att brassa på med alla godsaker man försakat. Och även om man inte har försakat några godsaker tycker jag gott att man kan brassa på ändå. Här är mina bästa påsktips:

Ett måste är förstås en riktigt bra påsktårta. Jag gör min med hallonmousse och vaniljkräm.

Hemmagjort godis i påskägget är såklart dubbelt så roligt som köpt. Så här gör man söta små marsipanägg.

Påskgarnerade cupcakes är ett trevligt alternativ på fikabordet. Jag gör en variant med björnbärsfyllning och apelsinfrosting.

Istället för att måla påskägg. Pastellglaserade kakklubbor är en rolig presentidé och ett kul påskpyssel som alla kan vara med att göra.

Bilder: Josefin Casteryd.

Kommentarer

Pin It on Pinterest