Månadens sötsak – Värmande
Det börjar bli lite för kallt ute för att man ska klara sig särskilt länge till utan glögg, tjockhalsduk och raggsockor. Därför tänker jag att det kan vara på sin plats med lite inspiration i form av upptinande bakverk och sötsaker. I november blir utmaningen i Månadens sötsak att baka på temat VÄRMANDE.
Så här enkla är reglerna:
- Laga något sött på temat VÄRMANDE före den sista november, blogga om det och länka hit
- Skriv en kommentar här nedanför med en länk till ditt bidrag
- När november är slut samlar jag alla bidrag i en enda stor bloggpost och länkar till era bloggar.
Mitt bidrag den här månaden blir varm jordgubbssoppa. Så här gör man den:
- 2 dl outspädd jordgubbssaft
- ca 5 dl vatten
- 1 msk potatismjöl
- blandade bär
Späd saften ganska stark (jag använder drygt dubbelt så mycket vatten som saft) och koka upp. Ta av från värmen. Rör ut potatismjölet i lite vatten och häll i under vispning. Koka upp igen under vispning tills soppan blivit lite tjockare. Servera med färska bär i djup tallrik.
Liknande bloggposter:
Trackbacks och pingbacks
- Äppelkompott med pepparkakskryddor | Vardagsmat, enkla recept & middagstips
- Värmande vintermums « mias funderingar
- Egendesignad efterrätt – äpple med nötter under ostigt täcke « Trollcaféet
- Saffranskorpor « Bakverket
- Små Bread & Butter puddingarnu kokar jag
- Blogged.se – Sök efter bloggar» Blog Archive » Carrot Cake with Toasted Pecans (Morotskaka med rostade pecannötter)
- Skållad råglimpa « Saker jag bakar
- Skållat rågbröd « Saker jag bakar
- Ugnsbakade karamelläpplen med rosmarin och havssalt | Den vassaste kniven
- Vintervärme | Söta saker
- Blogged.se – Sök efter bloggar» Blog Archive » Vintervärme











Ah! Något värmande är precis vad jag skulle behöva i detta höstrusk och den där tallriken med jordgubbssoppa ser väldigt lockande ut. Mums!
Ok, dette er kanskje a tolke temaet veldig vidt…, men mitt bidrag denne maneden er ”Fruity Biscotti” som jeg blogget om igar :-) SERVERT med VARM te eller kaffe eller enda bedre – varm kakao, sa blir det jo varmende… :-) Gode er de i alle fall!
Her er linken: http://mittengelskehjorne.blogspot.co.uk/2012/11/tried-and-tested-fruity-biscotti.html
Så passande! Då ska jag botanisera bland alla recepten. Eller sno ihop ett nytt.
Jordgubbssoppan ser ljuvlig ut, men vid vilka tillfällen passar den? Efterrätt eller mellis? Fika eller kvällsmys? Vinter eller sommar?
ÅH vilken härlig utmaning! Den ska jag allt anta.. Detta är första gången för mig, vill bara få det helt klart för mig – det är alltså senast 29 november man måste länka till sitt bidrag? :)
Vad roligt, då ska jag sätta igång att skapa något värmande, guud vad jag skulle behövt det idag!
Välkommen att kika in i min ”nygamla” bak & inredningsblogg!
Hälsningar
Fröken Luisa
Det där ser ju supergott och supervärmande ut,gott nu när kylan kommer!www.sportochspelkocken.se
Looks delish! Can you please share what is the baked sweets I see next to the strawberry soup?? Is there a recipe n your log. Swedish is fine , I understand that too :)
They are a special kind of sweet almond buns called Karlsbaderbullar. The recipe will be in the new book this spring!
Då är jag med & antar utmaningen med min värmande chilenska juldryck Cola de mono!
http://frokenluisa.blogspot.se/2012/11/cola-de-mono.html
Fröken Luisa
Kryddig och värmande äppelkompott med pepparkakskryddor, en av världens enklaste fredagsefterrätter. Mums!
http://vardag.nu/kryddig-appelkompott-pepparkakskryddor/
Jag bjuder på ett värmande bak, en Upplandskubb!
http://matlagarna.blogspot.se/2012/11/varmande-bak.html
Åh vad härligt! Jag lagade till denna mycket värmande och mysiga dryck. Varm choklad med julkryddor. http://thenakedbaker.ie/christmas-hot-chocolate-spiced-drink/
Chokladtoddy med chokladfudge värmer i novembermörkret: http://miasfunderingar.wordpress.com/2012/11/11/varmande-vintermums/
Nu har vi i Trollcaféet lagat en värmande efterrätt. Det är första gången vi är med på det här med månadens sötsak, och hoppas vi har gjort allt rätt.
https://trollcafeet.wordpress.com/2012/11/12/egendesignad-efterratt-apple-med-notter-under-ostigt-tacke/
Mitt bidrag blir varm choklad smaksatt med apelsin. Serveras tillsammans med en klick vispad grädde och du har en perfekt dryck att värma dig med =)
http://mariascupcakes.blogg.se/2012/october/varm-choklad-med-apelsinsmak-hot-orange-chocolate.html
Här kommer mitt bidrag, äppelkaka!!!
http://www.swedeandsourkitchen.com/1/post/2012/11/ppelkaka.html#.UKJCYoUy7tg
Jag är ledsen, men din länk verkar inte leda någon vart.
Det här är mitt värmande bidrag – mulled wine:
http://kanelochvanilj.blogspot.co.uk/2012/11/mulled-wine.html
Mitt bidrag är en uppiggande kopp Café Brazil!
http://helenasmatresa.blogspot.se/2012/11/cafe-brazil.html
Ha det bra! Helena
Hej!
Här kommer mitt bidrag till utmaningen, Varma Hallongömmor: http://pampasdeli.se/blog/?p=235
:D
Här är mitt bidrag, värmaden varmchoklad.
http://bakandesara.blogspot.se/2012/11/varmchoklad-med-marabouchoklad.html
sött, salt, hett, pillrigt och helt ljuvligt höstligt.
Rostade kastanjer
http://lena-makeaheadfood.blogspot.se/2011/11/rostade-kastanjer-med-smor-och-salt_14.html
Här är mitt goda bidrag till månandens sötsak!
http://bakverket.wordpress.com/2012/11/18/saffranskorpor/
Bidraget från mig och min nya blogg blir en ananas -och kokoskaka som tar en med till en varm strand!
http://mittlillagrona.wordpress.com/2012/11/18/vegansk-ananas-och-kokoskaka/
Hej :)
Mitt bidrag denna månaden blir hemmagjort Chai Tea
http://frokenjensens.blogg.se/2012/november/nagot-varmande.html
Hejsan!
Små puddingar från ett imperium där solen aldrig gick ner värmer gott i dödens månad och är mitt bidrag till månadens sötsak .
http://nukokarjag.se/2012/11/21/sma-bread-butter-puddingar/
Här kommer mitt bidrag till månadens sötsak!
En underbart värmande, krämig och god chokladfondant med vaniljfraiche och hallonsås.
Har innan smaksatt med en nypa kardemumma, glömde dock det denna gången men det är lika goda båda varianterna!
http://cillabakar.bloggplatsen.se/2012/11/20/9027477-chokladfondant-med-vanilj-och-hallon/
Här är mitt bidrag till tävlingen – Libanesisk pannkaka fylld med brieost och hasselnötter, smaksatt med värmande kryddor – kanel och ingefära.. Och serveras med varma hallon/ varm hallonpuré! Den fyllda pannkakan tillagas även den i ugnen – så ALLT är varmt :)
http://foodaroundmyworld.blogg.se/2012/november/libanesisk-pannkaka-fylld-med-brie-hasselnot-toppad-med-hallon-2.html
Hej här är mitt bidrag,
http://hovkonditorn.blogspot.sg/2012/11/molten-chocolate-cake.html#
Mitt bidrag är en äpplekrans/vetelängd som värmer gott när den äts nybakad! http://sweetsweettreat.blogspot.se/2012/11/applevetelangd.html
Det är kanske inte kakan i sig som är värmande i mitt bidrag till Månadens sötsak, utan snarare hela processen som både bokstavligt och bildligt värmer på flera olika plan. Mitt bidrag är pepparkakor med smak av ingefära och citron.
http://borninagrasscottage.blogspot.se/2012/11/varmande-pepparkaksbak.html
Må gott!
Här kommer mitt värmande bidrag.
Det blir munkmuffins!
http://jenny-sweetday.blogspot.se/2012/11/sota-munkmuffins.html
Mitt bidrag är en ”värmande” tanke till mina kära kollegor på jobbet, doften av nybakta sockerkringlor när man kliver in genom dörrarna på jobbet. Inte mycket som slår det!
http://endoftavnybakt.blogspot.se/2012/11/0400-sockerkringlor.html
Det var lite klurigt att komma på något värmande, men för ett tag sedan gjorde jag små söta kardemummasorpor. När det är kallt ute och ugnen sedan står med lite öppen lucka för att skorporna ska torka, då blir det liksom sådär höstligt varmt inne. En kopp te till så blir det finfika :) http://igottfikasallskap.wordpress.com/2012/11/04/its-always-tea-time-2/
Mitt bidrag är en värmande varm choklad http://tartmani2000.blogspot.se/2012/11/recept-varm-choklad-manadens-sotsak.html
Nu har jag provsmakat mig fram till en lagom söt äppelglögg, om ni visste hur mycket jag varit tvungen att provsmaka … :
http://dubbelhakorna.blogspot.se/2012/11/appelglogg.html
Här har vi avnjutit varm choklad med hallon som blir mitt bidrag denna månad. :) http://vegoeco.blogspot.se/2012/11/varm-choklad-med-hallon.html
Mitt bidrag är en Päron och Mandel Tartelette. Det är perfekt att äta varm paj och glass när det regn och rusk utanför fönstret.
http://meandmysweets.blogspot.se/2012/11/almond-pear-tartelettes.html
Hejsan! Här kommer mitt bidrag till månadens tema. Apelsin- och äpplemuffin som förenar höstens äpplen med julens apelsiner, servera dem ljumna tillsammans med en kopp te.
http://kondiskakan.blogg.se/2012/november/apelsin-och-applemuffin.html
Här kommer mitt bidrag denna månad. Det är min mammas adventskrans som hon gör varje år. Hon brukar servera den just såhär, med en rött ljus och lite lingonris runt. Den är så himla god så bara det gör en varm. Sen gör ju ljuset sitt till också. Trevlig första advent alla bagare!
http://enkakaiugnen.bloggplatsen.se/2012/11/28/9050223-mammas-adventskrans/
(Mejlar bild till dig Thea)
/ Anna-Lotta
(Hoppas att det funkar denna gången, hehe!)
Mitt bidrag får bli min variant av Chai Latte, som blivit min nya morgondryck (och eftermiddagsdryck… o kvällsdryck… :S). Bör kanske utfärdas med en varning – är läskigt beroendeframkallande!
http://linslittletreats.blogspot.co.uk/2012/11/homemade-chai-latte.html
http://finafika.blogspot.se/2012/11/glogg.html Det är fortfarande inte försent att få till glöggen innan julafton. På tre veckor har du den här otroligt goda glöggen!
Her kommer mitt bidrag denne gangen
http://bakemestersnipp.blogspot.com.es/2012/11/bjrnebrkake.html
Bare a bruke bildene
Hepp hepp
Mitt bidrag den här gången blir en morotstårta som värmer inifrån genom sina kryddor.
http://louisespis.blogspot.se/2012/11/carrot-cake-with-toasted-pecans.html
Mvh Louise
(bilder får du som vanligt låna)
Här kommer mitt bidrag, nybakat brytbröd med saffran och morot
http://matmedmera.eu/brytbrod-med-saffran-och-morot/
I sista stund kommer mitt värmande bidrag som är en väldigt njutbar dessert. Ugnsbakade karamelläpplen med rosmarin och havssalt.
http://denvassastekniven.se/?p=3631
Här kommer mitt bidrag, en lyxig och kryddig chokladsoppa, som värmer både frusna kroppar och själar i höst- och vinterkylan! Ha en fin Första Advent allihop!
http://kjerstismatochprat.blogspot.se/2012/11/lyxig-varmande-kryddig-chokladsoppa.html
Hej, jag skulle gärna vilja vara med, här är mitt uppdrag… pumpa och chocklad bullar:
http://blog.sabrinagiacometti.com/2012/11/04/dolcetti-di-zucca-e-gocce-di-cioccolato/#comments
Ciao.
Här kommer mitt bidrag
http://millashalsoblogg.blogspot.se/2012/11/ostkaka.html
Höll nästan på att glömma! Här är mitt bidrag, varm saffransmjölk:
http://amyspieceofcake.blogspot.se/2012/11/varm-saffransmjolk.html
hej! här kommer mitt bidrag: http://sakerjagbakar.wordpress.com/2012/11/29/skallat-ragbrod/