Hoppa till innehåll

Månadens sötsak – kärlek

2010 februari 2
av Tea

manadens sotsaker Månadens sötsak   kärlekDet var så fantastiskt roligt att så många av er var med på Månadens sötsak i januari! Och kan ni tänka er att det redan är dags för nästa sötsaksutmaning. Jag vet att det egentligen bara är den 14 februari som är Alla hjärtans dag, men är det inte lite snålt att begränsa sådana saker till bara en dag? Jag tycker det och tänker att det enda rimliga vore att göra hela kalla, mörka februari till Alla hjärtans månad. Därför blir temat för den här Månadens sötsak helt enkelt kärleken. I alla former och varianter. Stor eller smygande. Gammal eller ny. Hemlig, olycklig eller fullkomligt gränslös.

Precis som förra gången går det till så här: Ni vispar ihop något gott på temat Kärlek (vad som helst som ni associerar till!), bloggar om det och länkar hit. Skriv också en kommentar i det här inlägget så att jag ser att ni har bloggat och inte missar någon. När månaden är slut presenterar jag alla era bidrag och länkar till era bloggar. Det vore kul att kunna visa lite bilder på era bakverk också, så ni som kan tänka er att låna ut era bilder kan väl skriva det i kommentaren också. Om man vill lägga till Månadens sötsak-loggan på sin blogg kopierar man någon av koderna som finns här.

Ja, men då kör vi väl. Kärlek för allt vad tygen håller fram till den sista februari!

Mitt bidrag blir små rosa smultronmaränger – formade som hjärtan och uppätna alldeles för fort.

smultronmaranger5 e1265057192643 Månadens sötsak   kärlek

smultronmaranger4 e1265057136194 Månadens sötsak   kärlek

3 äggvitor
2 dl socker
Några droppar ättika
1 liten nypa salt
Ett par droppar röd karamellfärg
Ett kryddmått smultronessens

Skilj ut äggvitorna i en ren och torr bunke (spara äggulorna – av dem kan man till exempel göra vaniljkräm). Droppa i lite ättika (ett kryddmått på sin höjd) och en nypa salt och vispa hårt tills äggen är kritvita och man kan vända bunken upp och ned utan att smeten rör sig. Det går att vispa maräng utan ättika och salt, men jag tycker att de blir lättare att få fina så här. Vispa i sockret, lite i taget. Blanda försiktigt i lite röd karamellfärg och smaksätt med smultronessens. Provsmaka dig fram till rätt mängd – börja med ett kryddmått. Spritsa ut med varfri tyll på bakplåtspappersklädd plåt. Grädda på 100 grader i en timme (beroende på storlek kan de behöva mer tid i ugnen, marängerna ska släppa från bakplåtspappret när de är klara).

Liknande bloggposter:

  1. Månadens sötsak – småkakor
  2. Månadens sötsak – klassiker
  3. Månadens sötsak – två smaker
  4. Månadens sötsak – polkagris
  5. Månadens sötsak – Amerikanskt
82 kommentarer Lämna ett svar →
  1. februari 2, 2010

    Underbart!

    All kärlek till dig!

  2. Tilia permalänk
    februari 2, 2010

    Var köper man smultronessens månne?

  3. Karolina permalänk
    februari 2, 2010

    Bra tema! :) Får jag ge förslag på ett tema som skulle vara kul? Brunch-tema! Skulle gärna få lite inspiration på det området, typ bästa recepten på amerikanska pannkakor, smoothies, croissanter, lättbakat bröd etc. Tack för en härlig blogg!

  4. februari 2, 2010

    Trevligt och utmanande tema – här ska vi gnugga geniknölarna!

  5. februari 2, 2010

    Kul tema! Jag har redan kommit på vad jag ska göra, tihi! Hoppas jag lyckas på en gång så jag kan dela med mig av min idé.

  6. februari 2, 2010

    Hihi, sitter redan och funderar på vad jag ska bidra med :D

  7. februari 2, 2010

    gud så fina:) dags att börja slipa på ett nytt bidrag för mig då:)

  8. februari 2, 2010

    Vad söta ni är! Ska bli hemskt spännande att se vad ni hittar på!

  9. februari 2, 2010

    Jaha vad ska man hitta på denna månad. Kärlek kan ju vara allt man lagar egentligen. Bara man har lagat det med kärlek :) tåls att tänkas på vad jag ska välja.

  10. februari 2, 2010

    Som givet! Love is in the(blog)air..

  11. februari 3, 2010

    Du har fått en award från mig, du finner den på min blogg…

  12. februari 3, 2010

    Jag har lagt upp ett recept på månadens sötsak, kärlek, på min blogg. Det blev pasta med chili, vitlök & räkor. Till det använde jag min nyinköpta krydda green harissa, från Santa Maria. Hela familjen älskade detta recept.

  13. februari 3, 2010

    Du kan gärna använda bilderna som finns till sötsaken temat om du vill, glömde skriva det i förra kommentaren.

  14. februari 3, 2010

    underbar sina!:)

  15. februari 4, 2010

    Åhh va kul. Jag vet precis vad jag ska göra. ;)

  16. februari 4, 2010

    Vad kul att ni är med! Väntar med spänning på alla kreativa sötsaker!

  17. februari 5, 2010

    Hej, här kommer mitt kärleksfulla bidrag :-) – Chokladmuffins med jordgubbstryffel, se: http://erkaperkasblogg.blogspot.com/2010/02/manadens-sotsak-chokladmuffins-med.html

    • februari 5, 2010

      De ser livsfarliga ut! Och väldigt kärleksfulla!

  18. februari 5, 2010

    Vad kul, jag är med igen!

  19. februari 6, 2010

    Här kommer mitt bidrag. Kanske lite fantasilöst med kärleksmums, men endå så gott!

    http://loulaskok.se/2010/02/06/karleksmums/

    • februari 6, 2010

      En klassiker! Och väldigt fint med hjärtan till!

    • februari 7, 2010

      Den ser verkligen älskvärd ut! Hjälp, så gott.

  20. februari 10, 2010

    Här kommer mitt bidrag. Små rosa hjärtan.

    http://remsansbistro.blogspot.com/2010/02/manadens-sotsak.html

  21. februari 11, 2010

    Här kommer mitt bidrag! Det blev rosa kärleksgrodor: http://iannasliv.blogspot.com/2010/02/rosa-karleksgrodor.html

    /Anna

  22. februari 12, 2010

    Mitt bidrag finns här: http://www.annsann.com/2010/02/12/vit-chokladmousse-till-alla-hjartans-dag/

    Du får gärna använda bilden!

    Lovelovelove!

    • februari 12, 2010

      Åh så gott! Och med ägg från egna höns till och med!

  23. februari 12, 2010

    Åh vad jag älskar att baka… men den här gången gav jag all kärlek till matbrödet:
    http://sofieflikkan.blogg.se/2010/february/karleksbrod.html#comment

  24. februari 12, 2010

    Vad roligt! Här är mitt bidrag i kärlekens tecken! Du får gärna använda bilden!

    http://cutecakes.blogg.se/2010/february/alla-hjartans-dag-cupcakes.html

  25. februari 13, 2010

    Här kommer mitt bidrag : red velvet cupcakes

  26. februari 13, 2010

    Sådär, nu har jag bjudit min kärlek på kärlek, och bidraget ligger uppe!
    Det är galet rosa och fluff, fluff, fluff med potatiskringlor!

    Såklart går det bra att låna bilder.

    http://thisismycupoftea.blogspot.com/2010/02/manadens-sotsak-som-bomull-kring.html

    Ha det så bra!
    Ellinor

  27. eaniegreenie permalänk
    februari 14, 2010

    Hej Tea!

    Här är en raw tolkning av Kärlek =)

    http://eaniegreenie.wordpress.com/2010/02/14/alla-hjartans-choklad/

    Glad Alla hjärtans dag!
    eanie

    • februari 14, 2010

      Spännande bidrag! Ser jättegott ut!

      • februari 19, 2010

        (glömde säga att du gärna får använda bilden om du skulle vilja. trevlig helg!)

  28. februari 14, 2010

    Just den här månaden var det en riktig utmaning att få till ett bidrag, trots det trevliga och inspirerande temat. Här råder det nämligen totalt sockerstopp hela februari och därmed tar jag mig friheten att smyga in ett litet bidrag på naturens egna kärleksfulla sötsak – frukt! Varken bakat eller lagat…men en gudomligt god och snudd på hälsosam avslutning på vår Alla hjärtansdag meny!

    http://mimmismammaliv.blogspot.com/2010/02/karlek-pa-menyn.html

  29. februari 14, 2010

    Det ser jättegott ut Mimmi! Och jag hade inte tackat nej till förrätten heller ;)

  30. februari 14, 2010

    vill jättegärna vara med, vill gärna tro att jag har mycket kärlek att bidraga med. http://wiccankraft.blogg.se/mumsfillibabba/?tmp=14193622 du får använda vilka bilder du vill. härlig blogg du har glömde jag att säga. kramisar

  31. februari 14, 2010

    Tea, får man lämna två bidrag?

  32. februari 14, 2010

    Här kommer mitt bidrag: Passionerad sockerkaka med jordgubbsmousse!
    http://sandra-danielsson.blogspot.com/2010/02/passionerad-alla-dagkaka-med-en-enkel.html

  33. februari 14, 2010

    Glömde skriva! Du får gärna använda bilderna om du vill! Kram

  34. februari 14, 2010

    Hej! Här kommer mitt kärleksfulla bidrag som går i sagans tecken =) Vem vill missa chansen att kyssa en smarrig groda på alla hjärtans dag?! Självklart får du låna mina bilder om de är av intresse!

    http://bakfnatt.blogspot.com/2010/02/grodtarta-i-karlekens-tecken.html

  35. februari 15, 2010

    Nu har jag bakat en cheesecake med smak av blodgrape, blev en jättegod avslutning på Alla hjärtans dag-middagen. :smile: Vill du låna bilden så får du gärna göra det. Tack för fin inspiration på din blogg!

    http://fridaskok.wordpress.com/2010/02/15/blodgrape-cheesecake/

  36. februari 17, 2010

    Jag vill inte vara sämre utan vill oxå bidra med något gott i kärlekens tecken, vad passar bättre än ett hjärta av choklad?

    http://www.bagerskan.se/2010/02/alla-hjartans-dags-hjartan.html

    Du får gärna låna bilder om du vill!

    Kram Karin

  37. februari 19, 2010

    Coucou :) jag har bakat en härlig chokladkaka med ett hjärta av smält choklad. Du får gärna använda bilden om du vill .Tack för din fina blogg.

    • februari 19, 2010

      Fantastiskt söt! Och det låter väldigt gott med mandelmassa i!

  38. februari 20, 2010

    När jag gjorde denna lilla efterrätt så ville jag att vem som helst skulle kunna göra den för att överraska sin käreste, så lite halvfabrikat finns med och jag hoppas det inte gör något. Här kommer mitt bidrag:
    http://www.nadjaskitchen.se/?p=4063

  39. Minerva permalänk
    februari 22, 2010

    En sån underbar idé, jag vill också bidra med något litet!
    Här kommer det:
    http://minervacakes.blogg.se/2010/february/tarta-och-praliner-med-kaffetryffel.html

    • Minerva permalänk
      februari 23, 2010

      Glömde skriva att bilderna hos mig får du självklart använda om du skulle vilja det.

    • februari 23, 2010

      Vilket vackert bidrag!

  40. februari 23, 2010

    Här kommer mitt bidrag som är hallonmoussebakelser.
    http://sockerblomman.blogspot.com/2010/02/hallonmousse-bakelse.html

    Du får gärna låna bilder om du vill!

  41. pannanochpennan permalänk
    februari 25, 2010

    Här kommer mitt bidrag!
    http://pannanochpennan.wordpress.com/2010/02/25/baba-au-rhum/

  42. februari 27, 2010

    Så, nu kommer mitt bidrag. Budapestbakelser, som är ungefär det finaste jag vet. Låna hur mycket bilder du vill.
    http://sugarcandymountain.wordpress.com/2010/02/27/budapestbakelse/

  43. februari 28, 2010

    Bättre sent än aldrig, som jag sade tidigare, restaurangbranschen kanske fick vila några veckor i Januari, men det fick vi äta upp redan i Feb. Här kommer mitt sötsaksbidrag för Denna månad.

  44. Ester permalänk
    juli 4, 2010

    Jag använde mig av detta recept när jag skulle på mustaschfest på midsommar. Då smaksatte jag med champagne och blåbär och formade dom som poirotmustascher. Funkade finfint! kram
    //Ester

Trackbacks och pingbacks

  1. Vit chokladmousse till Alla Hjärtans Dag « Tänk om jag ändå hade en blogg…
  2. Lördagslänkar « söta saker
  3. Baba au rhum « pannan och pennan
  4. Lördagslänkar « söta saker
  5. Månadens sötsak – småkakor « söta saker
  6. Ring ut det gamla... | Söta saker

Lämna ett svar

Obs: Du kan använda grundläggande XHTML i dina kommentarer. Din adress kommer aldrig att visas.

Följ kommentarer via RSS