Hoppa till innehåll

Månadens sötsak – choklad

2010 september 3
av Tea

I Harry Potters värld är choklad den enda kända medicinen mot den känsla av sorg och nedstämdhet som man känner efter en attack från de fruktade, glädjedödande Dementorerna. Och det sägs att man faktiskt, också i den verkliga världen, kan bli lyckligare av att äta choklad. Att det i själva verket finns ett ämne i kakaobönan som sätter igång kroppens glädjehormoner. Jag har ingen aning om ifall det stämmer, men min empiriska erfarenhet är att man i varje fall inte blir sorgsnare av chokladkakor. Det får därför bli temat för Månadens sötsak i september.

Reglerna är enkla. För att vara med bakar eller tillagar man något sött på temat CHOKLAD innan september är slut, bloggar om det och länkar hit. Därefter skriver man en kommentar i kommentarsfältet här nedan med länken till sin blogg (glöm inte att meddela om jag får använda era bilder också!). Om man vill får man givetvis gärna använda den snygga Månadens sötsak-loggan. Den hittar man här. Sedan samlar jag alla era bidrag i en bloggpost och länkar till era inlägg.

tigermuffins e1283423909400 Månadens sötsak   choklad

Mitt bidrag den här månaden blir supertrevliga tigermuffins, som är barnsligt enkla att göra. Här är receptet:

Muffins:
125 gram smör
2 dl socker
2 ägg
1 1/2 dl mjölk
4 1/2 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
2 msk siktat kakao

Garnering:

50 gram mörk choklad
1 msk rapsolja

Blanda rumsvarmt smör och socker till en jämn, slät smet. Tillsätt äggen. Rör ner mjölken och därefter vetemjölet blandat med bakpulver. Häll över hälften av smeten i en annan bunke och smaksätt den med kakao. Smaksätt den första bunkens smet med vaniljsocker. Häll upp en sked av varje smet i stadiga muffinsformar. Fyll dem ungefär till hälften. Använd sedan baksidan av en tesked för att blanda ihop smakerna lite slarvigt, så att ett tigermönster bildas. Grädda i 20 minuter i 175 graders värme.  Hacka chokladen och smält den i rapsoljan i en kastrull. Låt svalna något och ringla sedan som garnering över muffinsen.

Liknande bloggposter:

  1. Månadens sötsak – två smaker
  2. Månadens sötsak – vår
  3. Månadens sötsak – Amerikanskt
  4. Månadens sötsak – barndomsminnen
  5. Månadens sötsak – småkakor
91 kommentarer Lämna ett svar →
  1. september 3, 2010

    Visst stämmer det att det finns ett speciellt ämne i choklad, som gör att man mår bättre! Fast då pratar vi om mörk choklad över 70%. Dessutom räcker det med en ruta eller två, så ett 200 grams Marabou mjölk går bort direkt! ;)

  2. september 3, 2010

    Äter man rätt mängd av rätt choklad på rätt sätt kan man tillgodogöra sig de ämnen i chokladen som är bra för sitt välbefinnande.

  3. september 3, 2010

    Det är ju helt fantastiskt!

  4. september 3, 2010

    Åh, choklad ska jag nog kunna komma på något att baka med. Ett bra val på tema tycker jag. :-)

  5. september 3, 2010

    Oj oj och hurra hurra för det temat! :-) Svårt och underbart att välja på alla sötsaker man kan göra med choklad.

  6. september 4, 2010

    Om man ändå kunde hålla sig till en ruta choklad eller två.. ;) Härlig blogg du har här! Och lätt mitt tema, så jag ska nog kunna ordna till något och göra premiär här :) Ifall inte beslutsångesten tar över förstås!

  7. september 4, 2010

    Nu har jag gjort mitt bidrag till Månades sötsak! :) Vill göra många fler då choklad är så himla bra, gott och lätt att baka med! Kanske får du hitta på fler teman med choklad och då blandat med nåt annat mumsigt.

    http://angelicascupcakes.blogg.se/2010/september/manadens-sotsak-choklad.html

    Du har min tillåtelse att använda min bild vid sammanställningen :)
    Ha det gott!!

  8. september 5, 2010

    Jag vill vara med den här månaden! Här är länken till mitt bidrag:

    http://vlinden.blogg.se/2010/september/maranger-med-dulce-de-leche-och-choklad.html#comment

    Du får mer än gärna använda mina bilder!!

  9. Lisa Sockerrus permalänk
    september 5, 2010

    Choklad är ju så himla gott! Bra val! =)
    Jag har gjort Extra Chokladiga Woopie Pies denna månad och finns att hitta här:
    http://sockerrus.wordpress.com/2010/09/05/extra-chokladiga-woopie-pies/

    Du får gärna använda bilden!

    Ser fram emot din bok! =)

  10. september 5, 2010

    Vi undrade just när det skulle bli choklad som temat. Håller med Angelica, man kan ju göra massor på det temat, får se vad vi väljer…

  11. september 6, 2010

    Var har du köpt de där trevliga formarna?

  12. september 6, 2010

    Hej igen! Här kommer mitt bidrag: mörk chokladglass. http://erkaperkasblogg.blogspot.com/2010/09/manadens-sotsak-mork-chokladglass.html
    Använd gärna bild om du vill.

  13. september 6, 2010

    Hej! Här kommer mitt chokladbidrag: Glutenfri rocky road brownie

    http://teatravel-glutenresan.blogspot.com/2010/09/glutenfria-rocky-road-brownies.html

    Du får använda bilderna om du vill…

  14. september 6, 2010

    Gott tema!! Mitt bidrag blir en kokoskladdkaka som jag blivit väldigt förtjust i. Hittade den i en av mammas gamla tidningar hemma i somras. Både jag o mamma har gjort denna många gånger. Choklad och kokos är en oslgbar kombo!!

    http://mumsfillibaba.blogspot.com/2010/07/kokoskladdkaka.html

  15. september 6, 2010

    Här kommer mitt bidrag; Glutenfria Chokladfondanter!
    http://sandraskok.blogspot.com/2010/09/manadens-sotsak-tema-choklad.html
    Använd bilderna om du vill!!!

  16. september 7, 2010

    Här kommer ännu ett bidrag, chocolate&orange chip cookies!
    http://pastimecorner.blogg.se/?tmp=07133238

  17. september 8, 2010

    Hej Tea! Choklad känns ju som ett tema som är svårt att säga nej till… Här kommer alltså mitt bidrag: http://ennui.blogg.se/2010/september/chokladtrost.html
    Självklart får du använda bilden om du vill. Kram

  18. september 8, 2010

    denna månaden kommer ett bidrag som min 4 1/2 åriga son gjort. ja han e jäklig på att baka. jag e såååå stolt. han har gjort kakor med massa choklad och toppat med nutella. mycket choklad och så ljuvligt

    http://frokenkok.blogg.se/2010/september/manadens-sotsak-choklad.html

  19. september 8, 2010

    du får så klart andvända min bild

  20. september 8, 2010

    Jag glömde visst nämna att det är helt okej att du använder bilden ;)
    http://pastimecorner.blogg.se/?tmp=07133238

  21. september 11, 2010

    Mitt bidrag är en gammal klassiker som jag gjorde mycket när jag var barn – radiokaka. Du får gärna använda bilden.
    http://hemmamammansliv.blogspot.com/2010/09/manadens-sotsak-choklad-radiokaka.html

  22. september 12, 2010

    Hej i skördetid!
    Här kommer mitt receptbidrag till temat om choklad. En härlig och enkel efterrätt där ursprunget till choklad, nämligen cacaonibsen används.

    ”Cacaotoppad bär och yoghurtdesset” hittar du på http://bagarbertansbaksida.blogspot.com/2010/09/hostens-sista-barskord.html

    Använd gärna bilderna!

  23. september 12, 2010

    Hej!
    Här ‘r mitt bidrag till Månadens sötsak: Chunky Monkey Semifreddo.
    http://tantrussinsbak.blogspot.com/2010/09/jag-apar-mig-i-koket.html
    Om du vill använda bilden är det hel okej.

    Tack för en inspirerande hemsida!

  24. september 12, 2010

    Så, nu har vi bloggat om Månadens sötsak och detta är vårt bidrag, en chokladpannacotta, en av våra favortiefterrätter!
    http://martenssonskok.blogspot.com/2010/09/ljuvlig-efterratt.html

    Så klart får du använda bilden om du vill!
    Ha en bra vecka/ Anki och Håkan

  25. september 13, 2010

    Jag gjorde cake pops med choklad och nutellafyllning :).
    Du får väldigt gärna använda bilden.
    http://josefinsbak.blogg.se/2010/september/cake-pops.html

  26. september 13, 2010

    Jag gjorde en ljuvlig choklad- och mandelpaj med inlagda päron.
    Använd gärna bilden om du vill… men framförallt- baka den. Den är så fantastisk att man svimmar lite…
    http://mylittlehoney.webblogg.se/?tmp=13205704

  27. september 13, 2010

    Jag har provat att göra Cakepops. Pilligt, men kul! :)
    Självklart får du använda min bild. Första ggr jag är med,
    så jag hoppas att jag får till länken rätt…

    http://frkkaka.blogspot.com/2010/09/cakepops.html

  28. Annica - annicake permalänk
    september 14, 2010

    Mmmm! mitt favorittema!
    valet var svårt men till slut föll det på blondies, som är ljusa brownies som mitt bidrag.

    bilden är okej att låna om du vill :)

    Månadens sötsak: Choklad!

  29. september 14, 2010

    Jag har bytt blogg, så här är länken till mitt bidrag:

    http://viktorialinden.blogg.se/2010/september/maranger-med-dulce-de-leche-och-mork-choklad.html#comment

    Du får fortfarande använda mina bilder.

  30. september 15, 2010

    Här blev det en enkel men väldigt god Chokladmousse på Marabou polka.
    http://kaksmulan.se/?p=1215
    Du får gärna använda bild.

  31. september 17, 2010

    Mitt bidrag är Zebrarandiga cake balls:
    http://bakgladje.blogspot.com/2010/09/zebrarandiga-cake-balls.html

    Du får gärna använda bilderna. :-)

  32. september 17, 2010

    Mitt bidrag är de här ljuvliga chokladskålarna (cholad dessert utan socker) fyllda men choklad kräm. Kommer inte riktigt ihåg vad jag hittade inspiration för de, men i alla fal fans det på en svensk, en australisk och en serbisk webb sida.
    Du får järna använda bilderna):
    http://marimilocakedesign.wordpress.com/2010/06/14/choklad-dessert-utan-socker/

  33. september 18, 2010

    http://frokenembretsen.blogspot.com/2010/09/hostigt-bakverk.html är mitt bidrag till månadens sötsak! Fritt att använda bilderna :)

  34. september 18, 2010

    Här kommer ett till recept från mig:

    http://viktorialinden.blogg.se/2010/september/hi-hat-cupcakes-de-med-mork-choklad.html#comment

    Du får använda mina bilder!

  35. september 22, 2010

    Här kommer mitt bidrag, har gjort en jättegod svartvinbärstryffelpaj. Du får gärna låna bilden. Ha det gott!

    http://fridaskok.wordpress.com/2010/09/19/svartvinbarstryffelpaj/

  36. september 22, 2010

    Här är mitt bidrag!

    http://gemigkakor.blogspot.com/2010/09/rocky-road-utan-notter.html

    Du har tillåtelse att låna bilderna.

  37. september 23, 2010

    Här är mitt bidrag:

    http://sabinabakar.blogg.se/2010/september/stora-chokladmuffins.html

    Bild får gärna snos! ;P

    (Riktigt fin bok du har släppt också)

  38. september 23, 2010

    Hej, här kommer mitt bidrag till månadens sötsak, jordnötskladdkaka.
    http://cupcakesnchocolate.blogspot.com/2010/09/manadens-sotsak.html
    Du får såklart använda bilderna om du vill.

    Mvh
    Hanna

  39. september 26, 2010

    Mitt chokladiga bidrag får bli mörk chokladmousse. Här är länken: http://iemmaskok.wordpress.com/2010/09/26/mork-chokladmousse/
    (Du får gärna använda bilden)

    Ser redan fram emot nästa utmaning =)

  40. september 28, 2010

    Mitt bidrag denna månad blir härligt kladdiga Brownies med creamcheese och hallon!
    Låna gärna bilder om du vill.
    http://sockerblomman.blogspot.com/2010/09/marmorerade-brownies-med-hallon.html

  41. september 28, 2010

    Vilket underbart tema, självklart vill jag vara med!
    (och naturligtvis får du gärna använda mina bilder)
    http://blandmuffinsochpelargoner.blogspot.com/2010/09/smarriga-brownies-med-bjornbarscreme.html

  42. september 28, 2010

    Så svårt det var att bestämma sig. Finns ju massvis med gott att göra med choklad. Men här kommer mitt bidrag – Chokladfondue (http://emmashusbestyr.blogspot.com/2010/09/chokladfondue.html). Enkelt, men lyxigt och gott!

    Du får absolut låna min bild.

    Kram Emma

  43. september 29, 2010

    Hej Thea!

    Här kommer mitt bidrag: Glassbakelse med Dubbelchoklad och Hasselnötter

    http://blogg.amelia.se/angelaslista/2010/09/29/glassbakelse-med-dubbelchoklad-och-hasselnotter/

    Du får jättegärna använda mina bilder om du vill!

    Jätteskoj grej tycker jag, ser redan fram emot oktober sötsak!

    Vänliga hälsningar Angela

  44. september 30, 2010

    Hej, här kommer mitt bidrag till Månadens sötsak!
    En chokladigt chokladig chokladtårta!

    Kram Karin

  45. september 30, 2010

    Här kommer mitt bidrag , Chocolate chip cookies med apelsin och vit choklad, givetvis får du använda bilden

    http://cupcakesfluffan.blogspot.com/2010/09/chocolate-chip-cookies-med-apelsin-och.html

  46. september 30, 2010

    Ett sent bidrag till chokladtemat:
    http://flickanokakorna.se/2010/09/30/rosa-bandet-bollar-med-sting/

    Du får gärna använda bild.

    Fortsatt trevlig torsdag!

  47. september 30, 2010

    I sista minuten blev den en enkel chokladkaka med fyllning från mig. http://boulangeriet.blogspot.com/2010/09/chokladvarianten.html Om du vill använda bilden så är det OK.

  48. september 30, 2010

    Heeey!

    Jag vill hemskt gärna vara med! Här är mit bidrag! Mockacuocakes med kaffe och grekisk youghurt!!! http://marielejon.blogg.se/2010/september/manadens-sotsak-choklad.html

    Du får gärna använda mina bilder!!! / marie L

  49. september 30, 2010

    http://sana-madebylove.blogspot.com/2010/09/race-car-cupcakesnu-ar-du-tva-ar-gumman.html

    Racerbilar Cupcakes………choklad cupcake med creamcheese frosting är mitt bidrag till chokladtemat och du får gärna använda mina bilder

  50. september 30, 2010

    Hej Tea! Nu var det längesedan jag bidrog med något till din härliga och roliga bakutmaning! I sista stund kommer här mitt chokladbidrag i form av cupcakes! Naturligtvis får du använda bilder om du vill!

    Här är då bidraget: http://bakfnatt.blogspot.com/2010/09/en-milstolpe-i-mitt-liv.html

  51. oktober 3, 2010

    Gud vad goda och fina de såg ut. Jag ska nog testa på detta i veckan. En fråga bara, hur mångra muffins räcker en sats till?

  52. sara permalänk
    februari 28, 2011

    Vad använder du för formar? silikon?

Trackbacks och pingbacks

  1. Extra chokladiga Woopie Pies « Sockerrus
  2. Mari Milo Exsklusive Cakes Design
  3. Mörk chokladmousse « i Emmas Kök
  4. Chokladkavalkad « söta saker
  5. Tigermuffins « Bak- och matmallan

Lämna ett svar

Obs: Du kan använda grundläggande XHTML i dina kommentarer. Din adress kommer aldrig att visas.

Följ kommentarer via RSS