Chokladdoppade kokostoppar med apelsin
Det här är helt vanliga kokostoppar som jag gjort lite extra fancy med apelsinsmak och lite choklad i botten. De är alldeles ljuvliga, kan jag lova. Och inte särskilt krångliga att tillverka. Så här går det till:
2 ägg
1 1/2 dl socker
50 gram flytande smör
5 dl kokosflingor
rivet skal från en apelsin
100 g mörk choklad
1 msk rapsolja
Vispa ägg och socker. Häll i kokosen, apelsinskalet och smöret och rör ihop till en smet. Klicka ut på plåt med bakplåtspapper. Grädda i 175 grader i 10-12 minuter. Låt kakorna svalna. Hacka chokladen fint. Värm rapsoljan och smält ner chokladen i den. Ta kastrullen från värmen och doppa kokoskakorna i chokladblandningen. Låt stelna uppochner på tallrik i kylskåp eller på en sval plats.
Liknande bloggposter:









Choklad och apelsin är en stor favorit. Kan tänka mig att dessa kakor bara smälter i munnen.
Kokos, apelsin och choklad, mums :)
oj så gott det låter, kokostoppar är en av mina favoriter bland små kakor och dessa med apelsin och choklad låter jättegott