Hoppa till innehåll

Brytbröd med nässlor och fetaost

2010 juni 8
av Tea

Tänk att något som gör så ont kan bli så gott och vackert! Nässelbröd är både galet nyttigt och fantastiskt gott. Jag har bakat en variant med fetaost som bara måste provas. Nässlorna ska plockas så tidigt som möjligt (nu går utmärkt) och man använder de övre bladen för bästa resultat. Glöm inte handskarna bara!

nasselbrod e1275919419895 Brytbröd med nässlor och fetaost
25 g jäst
4 dl ljummet vatten
1 msk olivolja
1 tsk salt
1 msk socker
3 dl förvällda, hackade nässlor
150 g fetaost
1 l vetemjöl

Rensa nässlorna och lägg dem i en kastrull. Slå över kokande vatten och förväll bladen i fem minuter. Ta upp dem och hacka dem fint. Blanda ut jästen i vattnet och rör ner salt, olja och socker. Häll i nässelhacket och arbeta sedan in mjölet. Använd så mycket som behövs för att få en jämn deg som släpper bunken. Smula sönder fetaosten i lagom stora bitar och knåda sist in dem i degen. Jäs under duk i 30-60 minuter, tills degen höjt sig rejält. Arbeta ut på mjölat bakbord och kavla till en fyrkantig platta – ungefär 30 X 20 centimeter. Lägg på plåt med bakplåtspapper och skåra med kniv i lagom stora fyrkantiga delar. Jäs under duk i ytterligare 30 minuter och grädda sedan i 225 grader i cirka 10-15 minuter. Bryt eller skär i bitar och servera med mycket smör.

Liknande bloggposter:

  1. Surdegsbröd med valnötter och fetaost
  2. Brytbröd med keso och cashewnötter
  3. Rustikt brytbröd
  4. Nötbröd med kanel och torkade tranbär
  5. Linfröbröd
7 kommentarer Lämna ett svar →
  1. juni 8, 2010

    Det hade jag ingen aning om att man kunde anvanda nasslor pa det har viset, ser otorligt gott ut. Nu nar jag tanker pa det sa blir jag orsaker pa om nasslor overhuvudtaget vaxer har i Italien, maste kolla upp det:))
    Jatte harligt brod i alla fall, riktigt luftigt:)

  2. juni 8, 2010

    Mums! Va saftiga och goda dem ser ut! Måste börja baka mer bröd! Det är ju så trist med allt köpebröd! //linda

  3. juni 8, 2010

    Gud, vilket bröd!!! Feta verkar ju intressant. Ja, nässlor oxå men inte lika lätt att få tag på året runt. Kanske kan ha spenat?!

  4. juni 9, 2010

    Vilken härlig ljus färg på bröden. Låter läckert med fetost o nässlor ihop. Inget jag har hemma i alla fall. :)

  5. viveca permalänk
    juni 11, 2010

    kan man använda torkade också?
    jag torkar nässlor och har i te

    • juni 11, 2010

      Jag har faktiskt aldrig bakat med torkade nässlor, men jag kan inte tänka mig att det inte skulle fungera. Möjligen behöver du ha i lite mer av dem i torkat format. Lycka till!

Trackbacks och pingbacks

  1. Födelsedagskalas « söta saker

Lämna ett svar

Obs: Du kan använda grundläggande XHTML i dina kommentarer. Din adress kommer aldrig att visas.

Följ kommentarer via RSS