Kladdkaka med apelsin
Det är svårt att riktigt förklara hur god den här kladdkakan är. Det är helt klart tidernas bästa apelsinchokladkaka och smakar precis som romerska bågar, fast i kakform. Jag råder alla som gillar kladdkaka att prova.
100 g smör
100 g mjölkchoklad
2 ägg
2 dl socker
Rivet skal från en apelsin
Saft från en halv apelsin
2 1/2 dl vetemjöl
Vispa ägg och socker lätt. Riv skalet av en apelsin (undvik att få med det vita, som gör kakan besk) och rör i. Pressa ner saften från en halv apelsin. Smält smöret, rör ut chokladen i det och blanda i. Rör ner vetemjölet. Häll smeten i en smord form med löstagbara kanter. Baka i 15-20 minuter i 200 grader.
Här finns andra kladdkakerecept för den som vill göra enkel kladdkaka, vit kladdkaka, kladdkaka med baileys, kladdkakemuffins eller min personliga favorit - mississippi mud cake.






Då måste jag ju prova…får bli helgkakan kanske :)
***
KRAAAM EVA
:)
Gör det! Hoppas du gillar den! Kram.
åh! den ska jag prova i helgen!
Här är mitt bidrag till månadens sötsak!
http://bakfia.blogg.se/2010/february/mina-hjartans-biskvier.html#comment
ha det så bra!
Jag gillar ju kladdkaka men inte Romerska bågar. Tur att det finns en massa andra goda kladdkakor.. =)
Å hjälp! Jag dör dreggeldöden, tror jag.
Var hittar du alla dina recept? Eller är du så begåvad att du hittar på alla själv? :)
Tack! En del har jag fått av min kära mor och mormor eller matglada vänner och andra har jag experimenterat fram själv. Om jag har bakat någon annans recept brukar jag skriva det.
Hej! =) Mycket inspirerande blogg du har, tack så mkt! Kan inte låta bli att märka att dina kladdkakor är fotograferade i engångsformar av aluminium. Bakar du i dem oxå? eller först i en form med löstagbara kanter och sen stjälper du över i alu-formen för det är snyggare?
Jag tänkte mest på den praktiska biten, för har man med sig kladdkaka hem till någon i sin egna form, så blir den oftast kvar 1 vecka eller 2 =) Alu-form är ju toppen då! Ha det bra!
Hej Isa! Kul att du gillar bloggen! Jag brukar oftast baka i mina egna formar – dels för att det är bättre för miljön och dels för att det är billigast. Men härom veckan bakade jag en massa kladdkakor som min pojkvän skulle ha med sig till firande på jobbet och då använde jag köpta aluminiumformar. De funkar utmärkt att baka i och är som sagt en smart lösning om man inte vill att ens finformar ska försvinna iväg.
Åh en kladdis som smakar romerska bågar.. mums!!
Åh apelsin är en utav de bästa kompisarna med choklad tycker jag! Prova Valhronas Apelsinchoklad och du är fast!
Romerska bågar är ju min absoluta favorit! Ingen godispåse utan dem! Hoppas de är okej att jag kniper receptet till min blogg. Kram
Du verkar använda sånadäringa engångsformar för vissa kakor. Jag slår vad om att du har dina randiga skäl, och blir nyfiken … vilka är fördelarna? Borde man köpa hem några sådana trots att skåpet bågnar av springformar?
Åh nu när jag tänker på det skulle jag tycka det var härligt med redskapstips. Vet du var man hittar den bästa spritspåsen (stor, lätt att snurra, bra munstycken)? Har gammeldags bakpenslar några fördelar jämfört med silikonpenslarna? Är silikondukarna nåt att ha (jag älskar bakplåtspapper och vill inte ens testa!)? spiral- eller ballongvisp? jag slår vad om att du har massvis med knep.
Jag kan börja med att dela med mig av ett eget: när jag gjorde dina chokladkolor i julas (väldigt goda!) ville jag märka dem på nåt sätt så de skulle gå att skilja från fudgen. Då tryckte jag ner den runda delen av körsbärskärnaren i varje bit innan de helt hade satt sig. Då fick man en snyggt upphöjd perfekt prick på sin kola!
nejmen va dumt. nu såg jag ju att du svarat på aluminiumformsfrågan redan … sorry!
Hej Agnes! Som du såg svarade jag tidigare om formarna. Bra idé med chokladkolorna! Och jag ska fundera på om jag har några bra redskapstips att skriva om!
Underbart! Choklad och apelsin är verkligen bästisar!!!
Det här är verkligen plågsamt. Så många recept hela tiden som ser/låter så galet goda. Jag vill ju baka varje gång jag kollat här, men var ska jag göra av allt? Skulle ju bli rund som en boll om jag ska testbaka allt. Kladdkaka som smakar romerska bågar. Låter såååååå gott….
Perfekt! Kladdkaka – enkelt mums, mjölkchoklad – har en bit över, apelsin – nya saftiga ligger i fruktskålen:)
Undrar bara om diametern på formen?
Jag skulle säga normalstorlek, men det kanske inte säger så mycket… Jag tror att min form är kanske 25 cm? Lycka till!
Fina! Ser supergott ut!