Vit kladdkaka

Min pojkvän berättar ofta om en vit kladdkaka han ätit som ska ha varit alldeles fantastisk. Den återkommer hela tiden i diskussionen om vad jag borde baka härnäst och nu har jag slutligen fallit till föga och gjort ett försök. Eftersom jag inte har något recept har jag bakat på känn med inspiration härifrån. Resultatet blev en riktigt god och farligt söt kaka som jag definitivt kommer att göra igen.
100 g smör
100 g vit choklad
2 ägg
2 dl socker
2 tsk vaniljsocker
2 1/2 dl vetemjöl
Vispa ägg, vaniljsocker och socker. Smält smöret, rör ut chokladen i det och blanda i. Rör ner vetemjölet. Häll smeten i en smord form med löstagbara kanter. Baka i 15-20 minuter i 200 grader. Pudra över florsocker med hjälp av en tesil och servera med blåbär och hallon.
Här finns andra kladdkakerecept för den som vill göra enkel kladdkaka, lyxig kladdkaka, kladdkaka med baileys, kladdkaka med apelsin, kladdkakemuffins eller min personliga favorit - mississippi mud cake.





Mums! Och även jag letar förgäves efter ett recept på vit kladdkaka vars smak etsat sig fast. Det var rivet limeskal i den vet jag (bryter fint med det sötsöta).
Vilket underbar blogg du har! Jag var tvungen att lägga upp den på min bloggroll. :-)
/Jenníe
Tack, vad roligt! Lime låter väldigt gott till. Ska prova det nästa gång.
åh vad gott det ser ut. måste göra när jag är ledig:) så fin din blogg är, gillar den så mycket. har du kanske tips på andra bra bak-bloggar, har letat och letat…
ha det fint!
Tack, detsamma! Jag är också på jakt efter trevliga bakbloggar att inspireras av. En som är rolig är den här http://epicute.com/ som lägger ut bilder på söta bakverk.
Verkar inte som ett dumt recept, får man nog prova. Kladdkaka är alltid göttans.
Du borde även testa detta recept, Chokladkaka med espressomousse recept
Fin blogg förresten :)
Vilken fin blogg!
Blev inspirerad av din kladdkaka och ”sprang med den”.
http://ohmansmatovin.wordpress.com/2010/01/10/vit-kladdkaka-med-lime-och-rom/
Vad roligt!
Vilken jättefin blogg!! Kladdkakan måste jag testa när jag kommer hem från jobbet idag!:) / Karin
Tack! Hoppas du gillar den!
För mig räckte det inte med 15 minuter. När jag tog ut den så ran smeten på undersidan. Gjorde jag något fel?
Det beror nog lite på ugnen. Och sedan stannar den när den svalnar (som vanlig kladdkaka ungefär) men man kan ha den inne lite längre om den är alldeles rinnig.
Hej! Hittade in till din blogg via ”Kalasgott” :) En väldigt inspirerande blogg må jag säga! :D Jag gillar den! Jag älskar själv att baka jättemycket (men det omtalas inte så mkt i min blogg) & jag har också ett bra recept på den här vita kladdkakan, och vill ge dig ett tips ;) Att ströa formen med riven kokos nästa gång, istället för ströbröd ;) Den blir oemotståndlig! (Jag har rivet citronskal och saften av en halv citron i min med ;) ) Kram